پرتال جامع فناوری اطلاعات زیمانک

خدمات هاست و دامنه

میزبانی وب (Hosting) چیست ؟
میزبانی وب یا خدمات هاستینگ، سرویسی است که اطلاعات و محتوای یک وب سایت را دسترس عموم کاربران قرار می‌دهد. به عبارت دیگر اطلاعات یک وب سایت باید بر روی یکی از کامپیوترهای میزبان که ٢٤ ساعت متصل به اینترنت است قرار گیرد تا دیگران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به آن دسترسی داشته باشند. شرکت های هاستینگ با ارائه انواع مختلف سرويس ميزباني روی اينترنت متناسب با هر بودجه، امکان معرفی موسسه شما بر روی اينترنت را فراهم می آوردند.
 
مقایسه هاست داخل و خارج ایران
مزایای هاست های داخل ایران
حفظ امنیت با استفاده از فایروال های UTM: با به روز رسانی امنیت دیتا سنتر ها از طریق فایروال های UTM از وب سایت ها در برابر حملات و بد افزار ها محافظت می شود .فایروال های UTM از قدرتمند ترین فایر وال های روز دنیا بوده که با ارائه لایسنس روی سرور های اختصاصی پیاده سازی می شوند
سرعت بالاتر سایتها هنگام مشاهده از داخل ایران: به دلیل وجود مسافت کمتر بین سرورهای داخل و کاربرانی که از داخل ایران سایتها را مرور می کنند سرعت نمایش سایتها برای این دسته کاربران به مراتب بالاتر است از سوی دیگر در سرور های داخل ایران از هارد های SSD استفاده شده است که تاثیر به سزایی روی سرعت وب سایت و سرویس ها دارد .
عدم امکان تحریم: به دلیل میزبانی سایتها در خاک ایران امکان قطع شدن سرویس به دلیل تحریم وجود ندارد
دسترسی به سایتها در صورت بروز اختلال شبکه اینترنت ایران برای کاربران داخل ایران: در صورت بروز اختلال در اینترنت ایران معمولا موجب کندی یا عدم دسترسی به سایتهایی که روی سرورهای خارجی میزبانی می شوند برای کاربران داخل ایران، سایتهایی که روی سرورهای داخل ایران میزبانی می شوند بدون مشکل در دسترس این دسته کاربران خواهد بود.
مزایای هاست های خارج ایران
پهنای باند و ترافیک ماهیانه مناسب: به دلیل پایداری بیشتر در دیتاسنترهای خارجی، سرورهایی که در این دیتاسنترها قرار می گیرند دارای زیر ساخت اینترنتی بهتر با پهنای باند و ترافیک مناسبی هستند
سرعت بالاتر سایتها هنگام مشاهده از داخل و خارج ایران: سایتهایی که روی سرورهای خارجی میزبانی می شوند معمولا در خارج از کشور سرعت بالاتری دارند. همچنین میزان پایداری آنها معمولا به دلیل وجود چندین مسیر ارتباطی بیشتر است
رتبه بالاتر در موتورهای جستجو و Alexa: به دلیل سرعت بالاتر سایتهایی که روی سرورهای خارج ایران میزبانی می شوند، در خارج از ایران و همچنین پایداری بیشتر آنها معمولا این سایتها رتبه بهتری در موتورهای جستجو و الکسا بدست می آورند.
 
تفاوت های اصلی بین میزبانی اشتراکی و اختصاصی
مصرف منابع :وجه تمایز اصلی در انتخاب سرویس های اشتراکی و اختصاصی، مصرف منابع است.همانطور که از نام سرویس ها بر می آید در سرویس های اشتراکی منابع Ram،CPU،کارت شبکه و ... بین کاربران این سرویس مشترک است و سایر منابع نیز با همین الگو و بسته به پلان تخصیص یافته اند اما در سرور های اختصاصی کلیه منابع به صورت انحصاری و با دسترسی کامل در اختیار کاربران قرار گرفته و محدودیت مصرف ناشی از اشتراک منابع وجود ندارد.
ترافیک ماهیانه و فضای دیسک: در یک محیط اشتراکی به علت اینکه محیط سرور بین چند وب سایت به اشتراک گذاشته شده این منابع (ترافیک ماهیانه که میزان تبادل اطلاعات بوده و فضای دیسک که میزان حجم مجاز داده ها می باشد) را محدود می سازند.
منابع سرور (همانند Ram، CPU و غیره): با توجه به اینکه وب سایت شما در کنار چند وب سایت دیگر در حال استفاده از منابع سرور هستند، ممکن است با مشکلاتی از قبیل کمبود منابع، کاهش عملکرد به علت مصرف زیاد دیگر کاربران و مواردی از این دست مواجه شوید.
هزینه ها: هنگامیکه منابع یک سرور بین چند کاربر تقسیم می گردد، هزینه های سرویس های اشتراکی بالتبع کمتر از سرویس های اختصاصی خواهند بود.
امنیت: در سرویس های اشتراکی از آنجایی که مدیریت سرور برعهده شرکت میزبان می باشد تمامی موارد امنیتی در سرور بصورت روزمره رعایت و نظارت شده و مدیریت فایروال، به روز رسانی های سیستم عامل و نرم افزار همه به صورت دوره ای انجام خواهد شد اما به دلیل ماهیت اشتراکی سرویس و وجود سایت های کاربران دیگر روی سرور و مشترک بودن منابع بین کاربران در نهایت امنیت در سرور های اختصاصی بالاتر است.
قرار گیری وب سایت در لیست سیاه: به علت اینکه در محیط اشتراکی وب سایت های دیگری هم به غیر از شما وجود دارند که از IP سرور استفاده می کنند ممکن است در صورتیکه یکی از این وب سایت ها اقدام به فعالیت های غیرقانونی از جمله ارسال اسپم نماید باعث قرار گیری IP سرور در لیست سیاه میل سرورها گردد که این مورد منجر به بروز مشکلات متعددی برای وب سایت یا وب سرویس شما خواهد شد.
سطح کنترل: میزان سطح کنترل و اختیاراتی که در سرویس های اختصاصی وجود دارد بسیار بالاتر از محیط اشتراکی بوده و شما می توانید در این سرویس ها اقدام به تغییراتی همانند تغییر در محدودیت های نرم افزارها و یا اضافه نمودن برنامه های کاربردی به سرور نمایید که هیچگاه در محیط اشتراکی قادر به انجام آنها نخواهید بود.
 
چرا هاست لینوکس انتخاب نماییم؟
سرویس های میزبانی لینوکسی اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. قابلیت هایی همانند پشتیبانی از PHP و MySQL یکی از مهمترین مواردی هستند که به علت پشتیبانی بومی لینوکس از آن دو یک سرویس میزبانی وب لینوکسی پیشنهاد می گردد. در واقع می توان گفت اگر الزاما یکی از موارد زیر را در طراحی وب سایت خود نیاز دارید بهتر است از سرویس های لینوکسی استفاده نمایید.
نیاز به استفاده از امکانات خاص و انحصاری وب سرور آپاچی همانند فایل htaccess
نیاز به استفاده از وب سرور Nginx
استفاده از فریمورک های خاص همانند Laravel و یا Ruby on Rails
استفاده از cron jobs در طراحی وب سایت
پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی همانند Python، Perl و Ruby
چرا هاست ویندوز انتخاب نماییم؟
دیربازی است میزبانی وب ویندوز در میان کاربران سایت بوده و از این به بعد نیز خواهد بود مزیت و اطمینان خاطری که این سیستم عامل به مخاطبین خود می دهد بیشتر در ارائه لایسنس سیستم عامل ویندوز و همچنین امکان استفاده از نرم افزار های لایسنس دار ویندوزی است . همچنین امکان استفاده از آنتی ویرویس های ویندوزی نیز نباید نادیده گرفته شود .اما به طور کلی می توان گفت اگر وب سایت شما نیاز به یکی از موارد زیر دارد شما می توانید با آسودگی خاطر اقدام به تهیه سرویس های ویندوزی نمایید.
استفاده از امکانات خاص و انحصاری وب سرور IIS
پشتیبانی از زبان برنامه نویسی ASP Classic و ASP.NET
استفاده از فریمورک های ASP همانند MVC
پشتیبانی از دیتابیس های SQL Server
 
دامنه یا دامین (ِDomain) چیست ؟
چنانچه می خواهيد برای خود سايت ايجاد نماييد اولين قدم ثبت يك نام برای سايت می باشد به اين نام که به صورت انحصاری ثبت می گردد دامنه يا Domain مي گويند. دامنه یا دامین یا Domain نامی یکتا و بیانگر هویت و نشانی دسترسی یک وب سایت است.
دامین، برند شما در فضای مجازی است. شما در اینترنت با نام دامین خود شناخته خواهید شد و هر بازدیدکننده با استفاده از نام دامین شما می تواند وب سایت شما را مشاهده کند. شما برای استفاده از نام دامین دلخواه خود می بایست ابتدا آنرا برای مدت مشخصی ثبت کنید. پس از اینکه دامین به نام شما ثبت شد، در طول مدت دوره ثبت، امکان استفاده از آن تنها برای شما امکان پذیر است
هر دامنه از دو بخش تشکیل شده است که با نقطه از يكديگر جدا می شوند ؛ بخش اول که قسمت اصلی نام بوده نامی است انتخابی، که هر فرد می‌تواند بسته به موضوع وب‌سایت و سلیقه خود آن را انتخاب نماید و می تواند نام موسسه يا نام محصول و يا هر نام دلخواه ديگر (به شرط آنکه قبلا توسط شخص ديگري ثبت نشده باشد) باشد؛ مانند google و بخش دوم نیز که با یک نقطه از بخش اول جدا می‌شود، شناسه نام يا پسوند می باشد و با توجه به نوع سايت می توان آنرا انتخاب نمود. این بخش پسوندی است قراردادی که از دو تا شش حرف تشکیل شده است و هر فرد می‌تواند بسته به نوع سايت، موضوع وب‌سایت و سلیقۀ خود یکی از آن‌ها را انتخاب نماید. از متداول‌ترین پسوندهای بین‌المللی می‎توان به com،net،org، info و در ایران ir اشاره نمود.
 
تمدید دامین:
دامین به عنوان نام سایت به مدت محدود و متناسب با پرداخت در اختیار مالکین است. با منقضی شدن دامین، سایت و سایر سرویسهای مربوطه مانند ایمیل از دسترس خارج خواهد شد. لذا تمدید دامین اهمیت زیادی دارد. ایران هاست، با نزدیک شدن به تاریخ انقضای دامین پیامهای متعددی به صورت ایمیل و پیامک جهت یادآوری تمدید ارسال می کند.
هزینه تمدید همانند ثبت دامین بوده و مشخصا با در نظر گرفتن شرایط و تعرفه های جاری ثبت کننده های دامین اعلام می شود .
 
انتقال دامین:
با انتقال دامین ارائه دهنده خدمات دامین شما تغییر خواهد یافت ولی اختلالی برای نمایش سایت به وجود نمی آید. طبق قوانین بین المللی در روند انتقال ، دامین یک سال نیز تمدید خواهد شد.
 
دامین های بین المللی
قوانین کلی:
حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد
تنها استفاده از حروف انگليسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
ثبت دامنه با نام پسوند های عمومی مانند ... biz, com, info, net, org ممنوع می باشد . نمونه: net.com
رعایت قوانین کپی رایت بین المللی
موارد استثنا:
دامین با پسوند .ws: حداقل طول دامنه 4 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد.
دامین با پسوند .pro: ثبت دامین مستلزم وارد نمودن "شغل" در پنل بین المللی دامین است .
دامین با پسوند .co: ثبت و تمدید دامین نهایتا 4 سال است 3 روز قبل از تاریخ انقضا در whois دامین وارد دوره جریمه دار می شود.

دامین های ملی (ir)
قوانین کلی:
حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد
تنها استفاده از حروف انگليسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.
ثبت دامنه با نام پسوند های عمومی مانند ... biz, com, info, , net, org ممنوع می باشد. نمونه: com.ir
ثبت نام دامنه ها با مفهوم مذهبی مجوز کتبی وزارت ارشاد مورد نياز است
موارد استثنا:
ثبت دامنه هايي که تداعی کننده فعاليت های غيرقانونی و اعمال مغاير با قوانين به کلی ممنوع می باشد.
ثبت دامین با نامهای مرتبط با اینترنت ممنوع می باشد.
ثبت دامنه با نامهای ايران، اسامی استانها، شهرستان ها و شهرها و کد آنها ممنوع می باشد.
ثبت دامنه با اسامی ملی مانند نام مشاهير، اماکن عمومی و وقايع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می باشد.

قوانين ثبت دامنه co.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص شرکتهای تجاری ثبت شده بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی شرکت الزامی می باشد.
قوانين ثبت دامنه net.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.
قوانين ثبت دامنه org.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص شرکتهای غير انتفاعی، انجمن های علمی، موسسات بين المللی ثبت شده و ... بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.
قوانين ثبت دامنه ac.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.
قوانين ثبت دامنه sch.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص مدارس، موسسات آموزشی دارای مجوز وزارت آموزش و پرورش بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
قوانين ثبت دامنه gov.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص بخش های اجرايي موسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
قوانين ثبت دامنه id.ir.
کليه قوانين مندرج در بخش دامنه ir. صادق می باشد اين دامنه مخصوص اشخاص حقيقی تابع کشور ايران بوده و ارائه تصوير شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.
چرخه حیات دامین های بین المللی
Domainlifecycle نمودار فوق چرخه حیات دامین ها را طبق قوانین موسسه ICANN نشان می دهد. توجه داشته باشید که دامین های ir از این قاعده مستثنی می باشند.
مشاهده چرخه حیات دامنه های ir
آزاد(Available)
در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آن را به نام خود ثبت نمود.
فعال (Active)
در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان دامین را تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری باشد.
منقضی (Expired)
در صورتی که در دوره Active دامین، تمدید صورت نگیرد، در این دوره دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، آن را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.
دوره بازخرید (Redemption Grace Period)
پس از گذشت 45 روز از تاریخ انقضای دامین این دوره 30 روزه آغاز می شود در این دوره همانند دوره Expired دامین غیر فعال می باشد. در این دوره تمدید دامین تنها توسط مالک دامین و با پرداخت مبلغ جریمه 120 دلاری مازاد بر هزینه تمدید دامین امکان پذیر است.
دوره حذف(Pending Deletion)
در این دوره 5 روزه حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد .
چرخه حیات دامین IR
Domainlifecycle نمودار فوق چرخه حیات دامین های IR را طبق قوانین پژوهشگاه دانشهای بنیادی نشان می دهد.
آزاد(Available)
در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آن را به نام خود ثبت نمود.
فعال (Active)
در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار آن اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 5 سال از تاریخ جاری باشد.
منقضی (Expired)
در صورتی که در دوره Active دامین، دامین تمدید نشود. در این دوره 30 روزه دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.
دوره قفل(Lock)
در این دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت 120.000 ریال جریمه دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.
دوره حذف(Pending Deletion)
در این دوره حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.

نحوه انتقال دامین های بین المللی
جهت انتقال دامین بین المللی به ایران هاست لازم است مراحل زیر را طی کنید.
مطابق با قوانین ICANN می بایست حداقل 60 روز از ثبت و یا انتقال دامین به شرکت ثبت کننده فعلی گذشته باشد.
حداقل10 تا 15 تا تاریخ انقضا دامین فرصت باقی مانده باشد.
با شرکت ثبت کننده فعلی دامین خود تماس حاصل نمایید تا دامین شما را unlock کند و همچنین کد authorization را دریافت نمایید.
با بررسی ایمیل مندرج در بخش Registrant و Administrator اطلاعات هویتی دامین مطمئن شوید شما ایمیل مدیریت دامین دسترسی دارد
به ایمیل وارد شده در پرتال کاربری جهت تائید روند انتقال دسترسی داشته باشید
در بخش سفارش آنلاین سایت ایران هاست، سفارش انتقال دامین را ثبت کنید و در مرحله اول سفارش کد انتقال (Authorization Code) را وارد کنید
پس از مدت کوتاهی ایمیلی مبنی بر تایید انجام انتقال به ایمیلهای مندرج در اطلاعات هویتی دامین ارسال خواهد شد. مطابق با روشی که در ایمیل شرح داده شده است، انجام انتقال را تایید کنید.
پس از گذشت چند روز ایمیل دیگری مبنی بر تایید نهایی انتقال ارسال خواهد شد در صورتی که به آن ایمیل هیچ پاسخی ندهید، در نهایت پس از گذشت چند روز دیگر منتقل خواهد شد
پس از انتقال موفقیت آمیز دامین، به پرتال کاربران ایران هاست مراجعه کنید و اطلاعات مالکیت دامین خود را بروز کنید

تماس با ما

تماس با گروه فناوری زیماتک


 

آدرس : یزد - بلوارجمهوری- ساختمان بورس واحد 64 - گروه فناوری زیماتک

تلفن : 35265016-035 , 35265015 -035